آخرین قیمت میوه‌های نوبرانه

رئیس اتحادیه بارفروشان با بیان اینکه در ماه مبارک رمضان از میوه استقبال چندانی نمی‌شود، اضافه کرد: تنها محصول پر مشتری این ماه هندوانه است که قیمت آن نیز بین ۱۵۰۰ تا ۳,۰۰۰ تومان است.

وی درباره قیمت نوبرانه هایی مانند چغاله و گوجه سبز نیز افزود: این محصولات در ابتدا که وارد میدان مرکزی شده بودند توسط چرخ دستی‌ها در خیابان‌ها به قیمت‌های گزاف به فروش می‌رسیدند که این قیمت‌ها نیز منطقی نبود.

صابری گفت: چون چرخی‌ها، این نوبرانه ها را می‌شویند، پُرزهای آنها را می‌گیرند و در مقدار کم عرضه می‌کنند نرخ آنها نیز بالاست درحالی که در خود میدان مرکزی از چنین قیمت‌هایی خبری نیست.

وی با بیان اینکه هم اکنون قیمت هرکیلوگرم چغاله در میدان مرکزی بین ۵۰ تا ۶۰ هزارتومان است، قیمت هرکیلوگرم گوجه سبز را نیز حداکثر ۱۵ تا ۲۰ هزارتومان اعلام کرد.

صابری با اشاره به اینکه گیلاس‌های موجود در بازار نرسیده و به اصطلاح تلخک هستند، گفت: این قبیل محصولات تا زمانی که میوه کامل قابلیت عرضه به بازار را پیدا کند، شامل قیمت‌گذاری نیستند.

وی همچنین به کاهش قیمت پیاز در بازار اشاره کرد و افزود: قیمت این محصول در میدان مرکزی میوه و تره بار کیلویی حداکثر ۲ هزارتومان است ضمن اینکه تولید نقاطی مانند اصفهان، دزفول و… وارد بازار شده و قیمت را شکسته است.

مظنه قیمت طلا و سکه در بازار امروز

به گزارش اقتصادآنلاین، در جریان معاملات امروز بازار آزاد تهران، طلا و سکه با کاهش قیمت روبه رو شد.

بر این اساس، قیمت هر قطعه سکه امامی امروز به چهار میلیون و 895هزار تومان رسید.

بهای سکه طرح قدیم امروز چهار میلیون و 780هزار تومان است.

نیم سکه و ربع سکه هر کدام به ترتیب با قیمت دو میلیون و 700 و یک میلیون و 700هزار تومان داد و ستد می‌شود.

قیمت سکه یک گرمی با اندکی افزایش به یک میلیون و 100هزار تومان رسید.

هر گرم طلای 18عیار در بازار امروز 443هزار و 690تومان است.

در بازار ارز نیز قیمت هر دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی برای فروش 14650 تومان و برای خرید 14550 تومان است.

همچنین امروز هر اسکناس یورو برای فروش 16600 و برای خرید 16500تومان است./

استفان لندمن: وقوع جنگ علیه ایران بعید است

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «استفان لندمن»، فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد آمریکا است و از این دانشگاه درجه لیسانس اخذ کرده است. او همچنین در رشته MBA در مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا تحصیل کرده و درجه MBA را اخذ کرده است. او از سال 2005، به نوشتن در مسائل بین‌المللی پرداخت.

«باتلاق عراق»، «چگونه وال استریت آمریکا را سرکیسه کرد» و «تسخیر بانکداران» از جمله کتابهای او به شمار می‌‌روند. وی مجری رادیو «پروگرسیو» شیکاگو است.

آنچه در ادامه می‌خوانید گفت‌وگوی اختصاصی با استفان لندمن است:

به اعتقاد برخی کارشناسان جنگ با ایران اولویت اصلی ترامپ نیست. دیدگاه شما در این زمینه چیست؟

من چندین بار درباره اینکه آیا دولت ترامپ با ایران جنگ خواهد کرد یا نه نوشته‌ام. برنامه‌های جنگ با ایران دست کم از زمان «بوش» و «چنی» طراحی و به روز رسانی شد ولی ظاهرا هیچگاه پیش از آنها چنین نقشه هایی اجرا نشد.

رژیم ترامپ افراطی‌ترین دولت تاریخ آمریکا است. من با توجه به حضور امثال پامپئو و بولتون در مسئولیت‌های ژئوپلتیک دولت ترامپ، هیچ احتمالی را رد نمی‌کنم. در عین حال باید بگویم چیزی را که آنها در پی آنند را من جنگ از راه‌های دیگر می‌دانم، مانند هدف قرار دادن اقتصاد ایران با تحریم  و دیگر اقدامات خصمانه به غیر از مداخله نظامی. هرچند ترامپ به طور غیرمنطقی با جمهوری اسلامی ایران دشمنی دارد ولی تمایلی به جنگ با ایران ندارد. فرماندهان پنتاگون نیز با جنگ با ایران و ونزوئلا مخالف هستند.

23

هر دو این کشورها ممکن است اگر مورد حمله قرار گیرند، پاسخ سختی بدهند. در خصوص ونزوئلا، میلیون‌ها نفر از مردم این کشور برای دفاع از کشورشان در صورت حمله یک قدرت خارجی بسیج شده‌اند. در کنار ارتش ونزوئلا، آنها آماده برپا کردن یک جنگ چریکی طولانی‌مدت برای دفاع و حفظ جمهوری بولیواری هستند.

در مورد ایران این مساله وجود دارد که اگر ایران توسط آمریکا یا اسرائیل مورد حمله قرار گیرد می‌تواند شهرهای اسرائیل یا تاسیسات نظامی و مراکز هسته‌ای آن را مورد هدف قرار دهد. این کشور ممکن است به نیروهای پنتاگون در منطقه نیز آسیب قابل توجهی وارد کند. جنگ با ایران بی‌ثباتی‌های بسیاری را به دنبال خواهد داشت. اگر روسیه اقدامی مانند آنچه در سوریه برای مبارزه با تروریست‌های مورد حمایت آمریکا انجام داد را انجام دهد و به ایران کمک کند تا از منافعش حمایت کند به احتمال زیاد یک جنگ جهانی به وجود خواهد آمد که نه مسکو و نه واشنگتن به دنبال آن نیستند.

در نتیجه هرچند جنگ با ایران ممکن است ولی من شک دارم دولت ترامپ تا به این اندازه پیش رود، به ویژه که می‌دانند که بستن تنگه هرمز در واکنش به جنگ یا مانع شدن از صادرات نفت تا چه حد می‌تواند بر اقتصاد جهانی تاثیر منفی بگذارد.

برخی بر این باورند که جنگ تجاری اولویت اصلی ترامپ است. نمونه‌هایی از آن جنگ تجاری با اتحادیه اروپا و چین هستند. نظر شما چیست؟

ترامپ موجودی است که نیروهای پنهان آمریکا آن را در دست گرفته‌اند. او انتخاب مشترک وال‌استریت، شرکت‌های بزرگ نفتی و صنایع نظامی، امنیتی و صنعتی آمریکاست.

چنین چیزی در مورد همه روسای جمهور آمریکا صدق می‌کند؛ درسی که از مورد «جان کندی» آموخته شد نباید فراموش شود. او به علت این که می‌خواست همه نیروهای آمریکا را از جنوب شرقی آسیا خارج کند، با اتحاد شوروی به صلح برسد، به دنبال خلع سلاح اتمی بود، حقوق فلسطینیان را در نظر داشت مخالف دیگر سیاست‌هایی بود که مدت‌ها توسط دولت‌های آمریکا دنبال شده بود، توسط سیا کشته شد.

ترامپ آنچه را این نیروهای پنهان از او می‌خواهند انجام می‌دهد. من معتقدم آنها خواستار جنگ با ایران و ونزوئلا نیستند. جامعه جهانی به شدت با تهاجم علیه هر کدام از آنها مخالفت خواهد کرد.

اگر آمریکا به این کشورها حمله نظامی صورت دهد، احتمالا در قالب ائتلافی از یک کشور (آمریکا) با حمایت حداقلی از جانب متحدین یعنی اسرائیل، عربستان سعودی و امارات عربی متحده علیه ایران خواهد بود. همچنین من هیچ کشوری را در آمریکای لاتین نمی‌شناسم که بخواهد به جنگ آمریکا علیه ونزوئلا بپیوندد.

مسائل اقتصادی و تجاری آمریکا با چین بر سر موضوع کوچکی چون کسری تراز تجاری نیست. هدف این است که قصد چین برای تبدیل شدن به یک قدرت اقتصادی، صنعتی و تکنولوژیک تضعیف شده و منافع اقتصادی شرکت‌های آمریکایی بالاتر از چینی‌ها و دیگر رقبا قرار گیرد.

از آنجا که جنگ تجاری اولویت اصلی ترامپ است بر این اساس استدلال می شود که سیاست خارجی ترامپ به آن چیزی که جان بولتون دنبال آن است نزدیک نمی شود. نظر شما چیست؟

بنا بر برخی منابع که نام آنها مشخص نیست، ترامپ ممکن است بولتون را از کار برکنار کند. او بیش از هرکسی در دولت آمریکا با ایران دشمنی دارد و به دنبال جنگ با ایران است، اما با اختلاف اندکی پامپئو در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. او می خواهد دولت ایران را سرنگون کند.

24

تمایل به جنگ با ایران مطمئنا ضعیف است و من شک دارم چنین اتفاقی روی دهد.

به اعتقاد برخی کارشناسان اگر ترامپ نتواند آنچه را که در قبال ایران مد نظر خود دارد تا شروع کمپینهای انتخاباتی دور بعدی ریاست جمهوری آمریکا محقق کند ممکن است برخی افراد از جمله «جان بولتون» را از کابینه خود اخراج کند. آیا با این نظر موافق هستید؟

ترامپ به نتانیاهو و لابی اسرائیل مدیون است. نتانیاهو و دیگر تندروهای اسرائیلی به دنبال جنگ با ایران هستند و می‌خواهند آمریکا این کار را انجام دهد. آنها باید در مورد چیزی که به دنبال آنند دقت کنند. چرا که اگر آمریکا به ایران حمله کند اهدف اسرائیلی نیز به شدت مورد حمله قرار می‌گیرند.

حزب‌الله هم با دانستن این که بعد از ایران آن‌ها مورد هدف قرار خواهند گرفت ممکن است اگر جنگی روی دهد در آن شرکت کند. هزاران موشکی که حزب الله در اختیار دارد می‌تواند تمام اسرائیل و برخی اهداف منطقه‌ای آمریکا را هدف قرار دهد.

جنگ تجاری با چین؛ مذاکرات با کره شمالی؛ موضوع ایران و ونزوئلا از جمله مسائل اصلی سیاست خارجی دولت دونالد ترامپ هستند. تا چه اندازه نتایج انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا از این عوامل تأثیر خواهد گرفت؟

تا انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ نیز چند ماه فاصله است و ممکن است در این فاصله اتفاقات زیادی بیفتد. اقتصاد آمریکا و جهان بی‌ثبات است. اگر مسائل داخلی آمریکا و مسائل اروپا  رو به وخامت نهند و بر متحدان آمریکا تاثیر منفی داشته باشد و نگرانی ترامپ از این که فرصت دوباره انتخاب شدن را از دست بدهد افزایش یابد، ممکن است برای منحرف کردن توجه دیگران از مشکلات اقتصادی داخلی وارد جنگ شود.

این کار قبلا هم انجام گرفته و ممکن است دوباره هم انجام شود. هرچند بعید می‌دانم آمریکا علیه ایران و ونزوئلا وارد جنگ شود ولی اگر چنین اتفاقی بیفتد با نظر من از طریق عملیات فریب (پرچم اشتباه) خواهد بود.

این از اوایل قرن نوزده سنت همیشگی آمریکا بوده است و یازده سپتامبر مادر این نوع حملات بوده است.

درخواست رییس شورای شهر تهران برای دیدار با رییس قوه قضاییه

اقتصادآنلاین – فائزه مومنی ؛ محسن هاشمی در حاشیه دیدار جلسه علنی روز یکشنبه با اشاره به جزییات این جلسه گفت: اصلاحیه دستورالعمل انتخابات شورایاری ها به دلیل افزایش پیشنهادات به کمیسیون تخصصی از دستور کار خارج شد و پیش بینی شد پس از تهیه متن نهایی در صحن بررسی شود.

وی در ادامه با اشاره به توضیحات رسولی در خصوص بودجه اسفند ماه سال گذشته شهرداری گفت: بر اساس توضیحات خزانه دار شورا، شهرداری تمامی درآمدهای نقد خود را محقق کرده و کمی هم بیش از درآمدهای پیش بینی شده توانسته کسب درآمد نقد کند اما در حوزه غیرنقد 50 درصد درآمدها محقق شده که باید تلاش کنیم در این حوزه بودجه غیرنقد افزایش یابد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص افزایش  400 درصدی عوارض ساختمانی گفت: این موضوع جوسازی است و صحت ندارد در تعیین عوارض ساختمانی تصمیم دولت و شهرداری باعث تغییر در نرخ عوارض می شود و دولت سال گذشته 36 درصد پارامتر P (ارزش قیمت منطقه ای) را افزایش داد.

هاشمی تاکید کرد: با این اخبار و جوسازی ها مردم نگران می شوند در حالی که رقم به دست آمده در خصوص افزایش عوارض 70 درصد است که 36 درصد آن مربوط به دولت و الباقی مربوط به شهرداری است و شهرداری نیز از سال 91 افزایش عوارض نداشت و این نرخ مربوط به 7 سال گذشته است.

رئیس شورای شهر ادامه داد: در حال حاضر این مصوبه شورا در فرمانداری و هیات تطبیق است و هنوز اجرایی نشده است.

وی در خصوص اعتراض انجمن های حمایت از سگ در مقابل شهرداری گفت: برخی از این گروه ها چند روز قبل به شورا آمده و گلایه داشتند شرکت های پیمانکاری به جای عقیم سازی به کشتن سگ ها مشغولند، روز گذشته به طور اتفاقی با این معترضان برخورد کرده و به آنها گفتم به دلیل آنکه تجمع تان مجوز ندارد امکان مذاکره نیست و هیاتی شامل نمایندگان خود در خصوص این مشکل به شورا بیایند تا در این خصوص مذاکره ای شود که هنوز هیاتی مشخص نشده است.

وی به شوخی گفت: کار برای حیوانات آسان تر از کار برای انسان هاست.

هاشمی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص دیدار با رئیس قوه قضاییه گفت: این درخواست از سوی من مطرح شده تا زمان ملاقاتی برای طرح مسائل شهری مشخص شود.

دانلود فیلم Evan Almighty 2007

دانلود فیلم Evan Almighty 2007

دانلود فیلم Evan Almighty 2007 با لینک مستقیم کیفیت عالی و جست و جوی زیرنویس فارسی

کیفیت ۷۲۰p BRRip اضافه شد

کیفیت ۱۰۸۰p BRRip اضافه شد

دانلود کالکشن فیلم های Almighty

دانلود فیلم Evan Almighty 2007

ژانر فیلم : کمدی, خانوادگی, فانتزی

امتیاز فیلم : ۵٫۴/۱۰ – ۱۲۶,۵۴۵ رای

رده سنی : PG

کارگردان : Tom Shadyac

نویسنده : Steve Oedekerk , Steve Oedekerk , Joel Cohen , Alec Sokolow , Steve Koren , Mark O’Keefe

بازیگران : Steve Carell, Morgan Freeman, Lauren Graham, Johnny Simmons

محصول کشور : آمریکا

تاریخ اکران : ۲۰۰۷

زمان فیلم : ۹۶ دقیقه

زبان فیلم : انگلیسی

IMDB

خلاصه داستان : در خلاصه داستان فيلم Evan Almighty آمده است : خداوند در نظر اوان باکستر، نماینده ی کنگره ی امریکا می آید و به او فرمان می دهد که برای سیلی بزرگ آماده شود و کشتی بزرگ بسازد و …

برای دانلود فیلم Evan Almighty به ادامه مطلب مراجعه کنید.

طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در دستور کار مجلس

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، جلسه علنی صبح امروز(یکشنبه) مجلس به ریاست علی لاریجانی آغاز شد.

لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور، طرح یک فوریتی حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی- فرهنگی و توانمند سازی مالکان و بهره برداران بناهای تاریخی- فرهنگی و طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو از دستورکارهای جلسه علنی امروز مجلس است.

نمایندگان در ادامه گزارش نهایی کمیسیون صنایع و معادن در مورد تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت ملی صنایع مس ایران، طرح یک فوریتی تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن، گزارش کمیسیون اصل نودم (۹۰) قانون اساسی در مورد گزارش کمیسیون انرژی پیرامون حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر و طرح جامع مدیریت شهری را مورد بررسی قرار می دهند.

شرکت‌های نفتی خارجی مانع آبگیری بخش عراقی هورالعظیم شدند

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، غلامرضا شریعتی شامگاه شنبه با تکذیب خبری به نقل از وی در یکی از خبرگزاریها مبنی بر ممانعت شرکت نفت برای آبگیری منطقه چذابه افزود: اظهارات منتشر شده به نقل از من در نشست امروز ستاد اربعین با چنین عنوانی به هیچ وجه صحت ندارد.

وی با تاکید بر اینکه بخش ایرانی تالاب هورالعظیم آبگیری شده و مرطوب است، ادامه داد: در بخش عراقی تالاب، مقامات این کشور از ورود آب ناشی از سیلاب اخیر استان خوزستان جلوگیری کرده که بخش عمده ای از آن عامل ریزگردهای اخیر استان خوزستان بوده است.

رئیس شورای تامین خوزستان با اشاره به اینکه در این منطقه از خاک عراق علاوه بر اینکه فعالیت نفتی وجود دارد به عنوان یک کانون ریزگرد عمل می کند، افزود: در سیلاب اخیر حوضچه های نفتی موجود مربوط به بخش ایرانی در هور آبگیری شده است و شرکت ملی نفت ایران در این خصوص ممانعتی نداشته است.

شریعتی یادآور شد: پیش از این نیز در خصوص فعالیت های نفتی در بخش عراقی هورالعظیم به رسانه ها توضیح داده بودم و این شرکت ها برای حفاظت از تاسیسات از ورود آب جلوگیری کرده اند و این درحالی است که پیش از این وزارت خارجه ایران در این باره وارد مذاکره با کشور عراق شده بود.

وی توضیح داد: مقامات عراقی با درخواست های کشور ایران مبنی بر ورود آب به بخش های مختلف تالاب به جز منطقه مذکور موافقت کردند.

بر اساس این گزارش، نماینده عالی دولت در استان خوزستان جمعه هفته گذشته (20 اردیبهشت ماه) در شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان خرمشهر اعلام کرد که به منظور تخلیه بخشی از سیلاب خوزستان با اقدامات دیپلماتیک صورت گرفته ، کشور عراق با ورود 100 متر مکعب آب از سمت خوزستان به رودخانه دجله موافقت کرد ولی از ورود آب به نهر عدن و هدایت آن به سمت اروند رود مخالفت کرد.

تالاب مرزی هورالعظیم در جنوب غربی کشور، در خوزستان قرار دارد که یک سوم از آن در ایران و دوسوم در عراق واقع است.

هورالعظیم در تابستان سال گذشته هیچ آبی از کرخه و دجله (منابع تغذیه کننده اش) دریافت نکرده بود.

ماجرای عشقی که خاکستر شد

به‌گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، صبح 10 اردیبهشت خبر آتش گرفتن یک دختر و پسر به آتش‌نشانی و اورژانس اعلام شد. دختر جوان 9 روز بعد در بیمارستان تسلیم مرگ شد. پسر جوان نیز از ناحیه سر و صورت و بدنش سوخته بود. با مرگ دختر جوان، ماجرا به بازپرس کشیک قتل پایتخت و تیم بررسی صحنه جرم اعلام شد. در ادامه بررسی‌ها به دستور بازپرس غلامی از شعبه سوم دادسرای امور جنایی تهران تحقیقات آغاز و مشخص شد پسر جوان عامل این آتش‌سوزی است.

فرید از انگیزه‌اش برای این آتش‌سوزی مرگبار می‌گوید.

چرا می‌خواستی خودکشی کنی؟

خانواده‌ام طردم کرده بودند، طناز دیگر مرا نمی‌خواست، تمام پول هایم را از دست داده بودم؛ انگیزه‌ای برای ادامه زندگی نداشتم.

چرا طناز را آتش زدی؟

با طناز کاری نداشتم، اصلاً دلم نمی‌خواست برای او اتفاقی بیفتد. شنیده بودم که با پسری نامزد کرده و با او به شمال رفته است. خیلی ناراحت بودم. ساعت 7 صبح 10 اردیبهشت به پمپ بنزین رفتم و مقداری بنزین تهیه کردم. بعد از آن به مقابل خانه طناز در منطقه تهرانپارس رفتم، وقتی از خانه بیرون آمد تا سوار خودرواش شود سوار ماشین او شدم وگفتم چرا رهایم کردی؟ وقتی جواب نامربوط داد بنزین را روی خودم ریختم، طناز ظرف بنزین را از دستم گرفت تا این کار را نکنم. اما بنزین روی او هم ریخت، او را از ماشین بیرون کردم و فندک را زدم. اما ناگهان همه جا آتش گرفت.

طناز را از کی می‌شناختی؟

دو سال قبل با طناز در پیست اسکی آشنا شدم. یک سال از دوستی‌مان گذشت که پدرم تصمیم گرفت برای سرمایه‌گذاری به ترکیه برود. آنجا صرافی خرید و مشغول به کار شد، من هم برای مدت کوتاهی به ترکیه رفتم ولی به خاطر طناز برگشتم.

چرا با او ازدواج نکردی؟

خانواده‌ام با او مخالف بودند. پدرم می‌گفت طناز به خاطر پول هایت تو را می‌خواهد. اما من توجهی نکردم پارسال برای سرمایه‌گذاری به همراه طناز به ترکیه رفتم. 270 میلیون تومان من دادم و 30 میلیون تومان طناز داد، می‌خواستیم رستوران راه بیندازیم اما از شانس بدم شریک ترکیه‌ای پول هایم را بالا کشید. ناامید و افسرده به ایران برگشتیم و اخلاق طناز تغییر کرد. او دیگر مرا نمی‌خواست، می‌گفت دیگر پول نداری. خانواده‌ام هم مرا به خاطر طناز طرد کرده بودند. خسته شده بودم و می‌خواستم به زندگی‌ام پایان بدهم. اما قصدم هرگز کشتن طناز نبود و در بیمارستان متوجه شدم که او کشته شده و هنوز هم باور ندارم.

رژیم غذایی مناسب برای کاهش فشار خون بالا

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، امین سعیدی گفت: چاقی و اضافه وزن مسلماً با فشارخون بالا ارتباط دارد و شیوع فشار خون بالا در افراد جوان و چاق دو برابر و در افراد مسن و چاق 50 درصد بیشتر از افراد دارای وزن طبیعی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت تصریح کرد: در مردان به ازای هر 10 درصد افزایش وزن، فشار خون 6/6 میلی‌مترجیوه بالاتر می‌رود و اکثر افراد مبتلا به پُرفشاری علایمی ‌ندارند، اما این مشکل می‌تواند سبب آسیب حاد یا مزمن به بخش‌های مختلف بدن شود.

وی خاطرنشان کرد: در مغز این مشکل به مویرگ‌های خونی آسیب می‌رساند و در نتیجه سکته مغزی بروز می‌کند و در چشم‌ها، پرفشاری سبب آسیب به مویرگ‌های خونی و بروز اختلال بینایی و در کلیه‌ها نیز سبب نارسایی کلیه می‌شود و ممکن است علائمی‌‌ از قبیل سردرد، دردهای قفسه سینه و تنگی نفس نیز بروز کند.

سعیدی افزود: مواردی از پُرفشاری که در حد مرزی هستند، اغلب بدون درمان باقی می‌مانند و درمان غیردارویی شامل کاهش نمک در رژیم غذایی، ترک سیگار، انجام ورزش منظم و استفاده از روش‌های شل‌کردن عضلات است.

وی عنوان کرد: افراد دچار پرفشاری نیاز به کاهش دریافت سدیم دارند و دریافت پتاسیم و کلسیم اضافی نیز می‌تواند به کاهش فشارخون کمک کند و زردآلو، پرتقال، انجیر، گریپ‌فروت، هلو، انگور و آلو میوه‌هایی سرشار از پتاسیم هستند و سیب‌زمینی، سیر، کلم بروکلی، کدو سبز، قارچ  و گوجه‌فرنگی و سبزی‌ها سرشار از پتاسیم هستند و باید به وفور مصرف شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت یادآور شد: مرکبات، توت‌ها و سبزی‌های دارای برگ سبز و ‌منابع غنی ویتامین C هستند و دریافت کم این ویتامین موجب پرفشاری می‌شود و گوشت و مرغ طبخ شده بدون نمک برای افراد دچار پُرفشاری توصیه می‌شود و برای معطرکردن گوشت می‌توان از سبزی‌های معطر، ادویه‌ها و میوه‌ها استفاده کرد.

سعیدی افزود: ماهی تازه، ‌منجمد یا کنسروشده بدون آب نمک خوب هستند و می‌توان ماهی را با برگ‌بو، شوید، فلفل قرمز و سیاه، ادویه‌ها، مرکبات، سس‌های خانگی بدون نمک و سایر سبزی‌ها معطر کرد و ماهی‌های حاوی اسیدهای چرب مفید از قبیل حلوا، قزل‌آلا و قباد چندین بار در هفته توصیه می‌شوند.

وی گفت: سبزی‌های ریشه‌ای از قبیل سیب‌زمینی، همچنین برنج، ماکارونی، رشته‌ها و حلیم‌ بدون نمک و همچنین مواد نشاسته‌ای دارای سدیم کم هستند و می‌توان به عنوان پایه‌ای برای وعده غذایی از آنها استفاده کرد و دانه کنجد و سبزی‌های برگ سبز، منابع کم سدیم و تامین کننده کلسیم هستند و  سیر نیز به کاهش فشارخون کمک می‌کند.

مدیر گروه بیماری‌های داخلی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفت: از سوسیس، کالباس، کنسرو گوشت، برگرها و سایر فرآورده‌های گوشتی به علت دارا بودن مقادیر بالای سدیم باید پرهیز کرد و سبزی‌های کنسروشده در آب نمک، زیتون شور، چیپس و سایر تنقلات شور نیز نباید مصرف شوند.

سعیدی افزود: ماهی دودی یا کنسروشده و تن ماهی سرشار از سدیم هستند و نباید مصرف شوند و سس‌ها، ‌سوپ‌ها، کنسرو لوبیا و سایر غذاهای آماده مصرف می‌تواند سبب تشدید بیماری شود و همچنین مصرف الکل با فشار خون بالا ارتباط داشته و می‌تواند سبب تشدید بیماری شود.

وی تصریح کرد: در طبخ غذا به جای کره و روغن نباتی جامد بهتر است از روغن زیتون و سویا استفاده کرد و از مواد حاوی کافئین از قبیل قهوه، چای، نوشابه‌های کولا و شکلات باید پرهیز کرد و کاهش وزن و حفظ وزن طبیعی از ارکان اساسی هر برنامه طراحی شده برای مقابله با پرفشاری هستند.

 سعیدی عنوان کرد: نیاز روزانه یک فرد بزرگسال به نمک یک دهم قاشق چایخوری است و مقادیر بیشتر نمک فقط در شرایط آب و هوایی گرم و یا در طول شیردهی لازم است و در این موارد یک قاشق چای خوری نمک کافی خواهد بود و برای کاهش فشارخون پیاده‌روی سریع 30 تا 45 دقیقه در روز و سه تا پنج بار در هفته توصیه می‌شود و مصرف سیگار سبب تشدید پرفشاری خون می شود.

سوال یک نماینده از وزیر کار درباره حقوق بازنشستگان

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی، از طرح سوال از محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی خبر داد و گفت: سوال مذکور تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده و لازم است تا هیئت رئیسه این طرح را برای بررسی به کمیسیون مربوطه ارجاع دهد.

وی با بیان اینکه وضعیت معیشتی بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی مناسب نیست و لازم است و تناسبی با تورم ندارد، افزود: چرا سازمان تامین اجتماعی بر اساس بند (ب) ماده 12 قانون برنامه ششم توسعه کل کشور مصوب سال 95 قانون متناسب‌سازی (همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی) عمل نمی‌کند.

بر اساس این گزارش متن سوال نماینده شاهین‌شهر از شریعتمداری به شرح ذیل است:

جناب آقای محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

همان گونه که مکرر به جنابعالی به عنوان عالیترین مقام وزارتخانه که متولی امور بازنشستگان و مستمری‌بگیران کشور هستید تذکر داده شده است وضعیت رفاهی و حقوق و مزایای اکثریت بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی جوابگوی این جمعیت زحمتکش نیست و هیچ تناسبی با تورم ندارد.

چرا نسبت به بهبود وضعیت بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی اقدام موثری نمی‌نمایید؟

چرا سازمان تامین اجتماعی در انجام وظایف قانونی خود نسبت به افزایش عادلانه و متناسب حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران اقدامی نمی‌کند؟

چرا پیگیری جدی برای وصول 50 هزار میلیارد تومان مصوب قانونی بودجه سال 97 بخشی از مطالبات سازمان از دولت صورت نگرفت.