نکاتی درباه تردید در تصمیم گیری

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، هریک از انواع تصمیم گیری‌ها معمولا بخش‌ها و ابعاد متنوعی دارند. هر یک از این ابعاد می‌تواند باعث ترس‌هایی برای تصمیم‌گیرنده شود. اگر از چیزی یا کسی که به تصمیم‌گیری‌مان مرتبط است، واهمه داشته باشیم، فرآیند تصمیم‌گیری دچار مشکل می‌شود.این ترس و واهمه باعث می‌شود یکی از گزینه‌هایمان را کنار بگذاریم و به سمتش نرویم. برای کنارگذاشتن تردید در تصمیم گیری باید از خود بپرسید که دقیقا از چه چیزی می‌ترسید؟ علت این ترس چیست؟ با ترسیدن چه چیزی را از دست می‌دهید؟ ترس دشمن درجه ۱ همه ماست که ما را از رسیدن به شکوفایی و پیشرفت باز می‌دارد.

اگر شما نیز جز کسانی هستید که بیش‌ازحد در مورد همه‌چیز فکر می‌کنند، در مواجهه با مشکلات و تصمیمات نیز خیلی دیر وارد فرآیند تصمیم‌گیری و نتیجه خواهید شد. باور کنید، تمام چیزی که به آن نیاز داریم تهیه فهرستی از مزایا و معایب هر چیزی و ارزیابی آن است.یادتان باشد که ما به‌عنوان انسان، توانایی متقاعد کردن خود را داریم. این ویژگی گاهی باعث می‌شود تا تصمیم‌گیری‌های اشتباهی داشته باشیم. پس با تردید در تصمیم گیری یا تحلیل بیش‌ازحد، فقط خود را در مسیرهای اشتباه قرار می‌دهیم. برای گریز از این ویژگی و اسیرشدن در تصمیم‌های اشتباه، بهتر است، مدت زمان و محدوده زمانی مشخصی برای تصمیم‌گیری‌هایمان تعیین کنیم.

گاهی اوقات نیز فراموش می‌کنیم که همه ما به‌معنای واقعی توانا هستیم. تردید در تصمیم گیری و تفکراتی مانند اینکه دیگران از ما باهوش‌ترند یا نسبت‌به آنها ضعیف هستیم، ما را از رشد و پیشرفت عقب می‌اندازد.برای رشد باید خود را قبول داشته باشید، صریح باشید و با روراستی نقاط ضعف و قوت‌تان را شناسایی کنید. بر نقاط قوت سرمایه‌گذاری و ضعف‌ها را برطرف کنید. محدودیت‌ها را بشناسید، برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری کنید و شجاعانه به سمت هدف حرکت کنید.

شک ؛مفهومی موذی است که آرام و بی‌صدا به قلب و ذهن نفوذ می‌کند. شک ما را ترسو می‌کند. شک باعث می‌شود که بیهوده نگران مسائلی باشیم که آ‌ن‌قدرها هم مهم نیستند. مثلا بیهوده می‌ترسیم که توانایی کافی نداشته باشیم، پول کافی نداریم و….شک ما را از زمان و مکان مناسب می‌ترساند. یعنی مدام به ما تلنگر می‌زند که اگر این انتخاب و تصمیم درست نباشد، چه؟ این شک‌ها ما را از صعود منصرف می‌کند. شک را از دریچه‌ قلب و ذهن‌تان بیرون کنید و خود را از این عامل مهم تردید در تصمیم گیری نجات بدهید.

همه‌ ما دوست داریم، در آسایش باشیم. گاهی‌ اوقات اینکه بدانیم چه چیزهایی انتظارمان را می‌کشد، خیال‌مان را راحت می‌کند. تصمیم‌ها اما با تغییرات و چالش‌ها توام هستند.درهرحال برای حرکت رو به جلو و به سوی پیشرفت، باید بتوانیم تصمیم‌گیری کنیم. آسایش خاطری که از راحت‌طلبی به‌وجود می‌آید، زیاد به‌طول نخواهد انجامید و ما را از رشد بازمی‌دارد. چالش و حل مسائل مختلف، ما را در مسیر موفقیت قرار می‌دهد.

یکی دیگر از عوامل تردید در تصمیم گیری، نداشتن تجربه‌ کافی در زندگی برای گرفتن تصمیم‌های مهم و مختلف است. بعضی خانواده‌ها با دقت و وسواس تمام تصمیمات لازم برای فرزندان خود را طراحی و برنامه‌ریزی می‌کنند.این کار باعث می‌شود تا فرزندان در آینده نتوانند با شجاعت شروع به تصمیم‌گیری کنند. اگر شما هم از چنین خانواده‌هایی هستید، باید سریعا خود را تغییر بدهید. منظور از سریعا، تصمیم‌گیری عجولانه و بی‌برنامه نیست. منظور این است که باید تصمیم بگیرید که تردید در تصمیم گیری را کنار بگذارید. بعد از این گام، باید مسائل مختلف را آرام و با تفکر واکاوی کنید و در فرآیند تصمیم‌گیری برای موضوعاتی که پیش می‌آید، آگاهانه پیش بروید.

گاهی‌ اوقات هم اطلاعات ما برای تصمیم‌گیری درست کافی نیست. اگر اطلاعات کافی برای تصمیم‌گیری در اختیار ندارید، باید حتما اقدامی کنید و طی آن اطلاعات منطقی و صحیح به‌دست بیاورید و سپس با کنارگذاشتن تردید در تصمیم گیری به نتایج مطلوب دست یابید.

سماجت و لج‌بازی‌های بچگانه نیز عامل دیگری در به‌تعویق‌انداختن تصمیم گیری‌های درست و منطقی هستند. گاهی خیلی بی‌منطق می‌شویم و از اقدام و تصمیم‌گیری درباره‌ کارهایی که باید حتما انجام بشوند، طفره می‌رویم یا بر نکاتی پافشاری می‌کنیم که با منطق فاصله دارند.

دیدگاهتان را بنویسید